- Part # CPC1008NTR
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CPC1008NTR
(PRICE/TR) SOLID STATE MOSFET RLY
SPST
0.15A/100V
CONTACT FORM:SPST-NO (1 FORM A)
LOAD TYPE:AC / DC
LOAD VOLTAGE MAX:100V
LOAD CURRENT:150MA
MOSFET RELAY PACKAGE STYLE:SOP-4
RELAY MOUNTING:SURFACE MOUNT
RELAY TERMINALS:GULL WING ROHS COMPLIANT: Y
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/16/2025
CPC1008NTR
Specifications
- Part # CPC1008NTR
- Category Semiconductors
- Category Transistor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
CPC1008NTR
SPST
0.15A/100V
LOAD TYPE:AC / DC
LOAD VOLTAGE MAX:100V
LOAD CURRENT:150MA