- Part # ATCR40X35-SBHYD
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
Description:
ATCR40X35SBHYD
MAGNETIC PISTON CYLINDER WITH SENSOR MOUNTING RAIL
TWIST CYLINDER RIGHT
BORE 40MM
STROKE LENGTH 35 MM
SIDE BASE
BUNA-N-HYDRAULIC (12MM ONLY)
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/6/2026
ATCR40X35-SBHYD
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # ATCR40X35-SBHYD
- Category Pneumatics
- Category Pneumatic Cylinder
Description:
ATCR40X35SBHYD
TWIST CYLINDER RIGHT
BORE 40MM
STROKE LENGTH 35 MM
SIDE BASE
BUNA-N-HYDRAULIC (12MM ONLY)