- Part # FP50R12KT4G_B15
- Category Semiconductors
- Category IGBT
- Weight 0.25 lbs
Product Information
Description:
FP50R12KT4GB15
IGBT MODULES
TRENCH FIELD STOP THREE PHASE INVERTER
1200V
50A
280W
CHASSIS MOUNT MODULE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- INFENEON FP50R12KT4GB15BOSA1
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/25/2026
FP50R12KT4G_B15
Specifications
- Part # FP50R12KT4G_B15
- Category Semiconductors
- Category IGBT
- Weight 0.25 lbs
Product Information
Description:
FP50R12KT4GB15
IGBT MODULES
1200V
50A
280W