- Part # 42X62X8TC
- Category Machine Parts
- Category Seal
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
42X62X8TC
OIL SEAL
42 MM SHAFT DIAMETER
62 MM OD
8 MM OVERALL WIDTH
NITRILE RUBBER (NBR) LIP MATERIAL
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 8/20/2025
42X62X8TC
Specifications
- Part # 42X62X8TC
- Category Machine Parts
- Category Seal
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
42X62X8TC
OIL SEAL
42 MM SHAFT DIAMETER
62 MM OD
8 MM OVERALL WIDTH