- Part # 135X165X14TC-BX
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Seal/Gasket Kit
- Weight 0.35 lbs
Product Information
Description:
135X165X14TCBX
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
OIL SEAL
135 MM SHAFT DIAMETER
165 MM OUTER DIAMETER
14 MM OVERALL WIDTH
NITRILE RUBBER
DUAL LIP
GARTER SPRING
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/28/2025
135X165X14TC-BX
Specifications
- Part # 135X165X14TC-BX
- Category Seal/Gasket Kit
- Weight 0.35 lbs
Product Information
Description:
135X165X14TCBX
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
OIL SEAL
135 MM SHAFT DIAMETER
165 MM OUTER DIAMETER
14 MM OVERALL WIDTH