- Part # 1410-L210-L2F1-S02-6.3A
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Circuit Breaker
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
1410L210L2F1S0263A
CIRCUIT BREAKER
6.3A
PRODUCT RANGE:1410 SERIES
CURRENT RATING:6.3A
NO. OF POLES:1 POLE
VOLTAGE RATING V DC:28VDC
VOLTAGE RATING VAC:250VAC
CIRCUIT BREAKER MOUNTING:PCB THROUGH HOLE
SVHC:NO SVHC (15-JAN-2018)
APPROVAL ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- ETA ENGINEERING TECHNOLOGY 1410-L210-L2F1-S02-6.3A
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 9/1/2022
1410-L210-L2F1-S02-6.3A
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Category Circuit Breaker
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
1410L210L2F1S0263A
CIRCUIT BREAKER
6.3A
PRODUCT RANGE:1410 SERIES
CURRENT RATING:6.3A
NO. OF POLES:1 POLE
VOLTAGE RATING V DC:28VDC
VOLTAGE RATING VAC:250VAC