- Part # SCP240S24XCP1
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
SCP240S24XCP1
POWER SUPPLY
INPUT:
NOMINAL VOLTAGE 24 VDC
AC RANGE 100 - 240 VAC 10%
DC RANGE 100 - 340 VDC
FREQUENCY 50 - 60 HZ
3.0 A
OUTPUT:
24.5 VDC 1%
10 A (240 W)
100 MVPP MAX
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 6/23/2025
SCP240S24XCP1
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # SCP240S24XCP1
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 4.00 lbs
Product Information
Description:
SCP240S24XCP1
POWER SUPPLY
INPUT:
NOMINAL VOLTAGE 24 VDC
AC RANGE 100 - 240 VAC 10%
DC RANGE 100 - 340 VDC
FREQUENCY 50 - 60 HZ
3.0 A
OUTPUT:
24.5 VDC 1%
10 A (240 W)