- Part # HMCP030H1C
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Circuit Breaker
- Weight 4.10 lbs
Product Information
Description:
HMCP030H1C
CIRCUIT BREAKER
SERIES C
F FRAME
3 POLE
3 PHASE
30A
600V
65KAIC @ 480V
FEED-THRU
INSTANTANEOUS TRIP
MOTOR CIRCUIT PROTECTOR
90-300A MAGNETIC RANGE
6.9-25.2A MOTOR FLA
MAGNETIC ONLY
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/23/2026
HMCP030H1C
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # HMCP030H1C
- Category Circuit Breaker
- Weight 4.10 lbs
Product Information
Description:
HMCP030H1C
CIRCUIT BREAKER
SERIES C
F FRAME
3 POLE
3 PHASE
30A
600V
65KAIC @ 480V