- Part # FD3150KL
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Switch
- Weight 4.45 lbs
Product Information
Description:
FD3150KL
MOLDED CASE SWITCH
SERIES C
F FRAME
TYPE FD
3 POLE
3 PHASE
150A
600V
35KAIC @ 480V
STANDARD INTERRUPT
FEED-THRU
NO OVERCURRENT PROTECTION
NON-AUTOMATIC SWITCH
LINE & LOAD LUGS
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 5/12/2026
FD3150KL
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # FD3150KL
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Switch
- Weight 4.45 lbs
Product Information
Description:
FD3150KL
MOLDED CASE SWITCH
SERIES C
F FRAME
TYPE FD
3 POLE
3 PHASE
150A
600V
35KAIC @ 480V