- Part # SD6020-100-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SD6020100R
(PRICE/EA) INDUCTOR
SHIELDED
10UH
1.2A
SMD
INDUCTANCE:10ΜH
RMS CURRENT (IRMS):1.39A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SHIELDED
SATURATION CURRENT (ISAT):1.2A
PRODUCT RANGE:SD6020 SERIES
INDUCTOR CASE / PACKAGE:-
DC RESISTANCE MAX:0.124OHM ROHS COMPLIANT: Y
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
SD6020-100-R
Specifications
- Part # SD6020-100-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SD6020100R
(PRICE/EA) INDUCTOR
SHIELDED
10UH
1.2A
SMD
INDUCTANCE:10ΜH
RMS CURRENT (IRMS):1.39A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SHIELDED
SATURATION CURRENT (ISAT):1.2A
PRODUCT RANGE:SD6020 SERIES
INDUCTOR CASE / PACKAGE:-