- Part # DRQ73-8R2-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRQ738R2R
(PRICE/TR) POWER INDUCTOR
8.2UH
2.19A
20%
FULL REEL
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:8.93ΜH
RMS CURRENT
PARALLEL:2.19A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:2.66A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.0592OHM
TURNS RATIO:1:1 ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
DRQ73-8R2-R
Specifications
- Part # DRQ73-8R2-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRQ738R2R
(PRICE/TR) POWER INDUCTOR
8.2UH
2.19A
20%
FULL REEL
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:8.93ΜH
RMS CURRENT
PARALLEL:2.19A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:2.66A
DC RESISTANCE MAX
PARALLEL:0.0592OHM