- Part # DRA73-4R7-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRA734R7R
INDUCTOR
SHIELDED
4.7UH
2.92A
INDUCTANCE:4.7¦H
INDUCTANCE TOLERANCE:¦ 20%
DC RESISTANCE MAX:0.033OHM
DC CURRENT RATING:2.92ARMS
INDUCTOR CASE
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
DRA73-4R7-R
Specifications
- Part # DRA73-4R7-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRA734R7R
INDUCTOR
SHIELDED
4.7UH
2.92A
INDUCTANCE:4.7¦H
INDUCTANCE TOLERANCE:¦ 20%
DC RESISTANCE MAX:0.033OHM