- Part # DRQ74-100-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRQ74100R
(PRICE/TC)
POWER INDUCTOR
10UH
2.41A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:9.882¦H
RMS CURRENT
PARALLEL:2.41A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:3.17A
COUPLED INDUCTOR CASE:7.6MM X 7.6MM X 4.45MM
CORE MATERIAL:FERRITE ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
DRQ74-100-R
Specifications
- Part # DRQ74-100-R
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DRQ74100R
(PRICE/TC)
POWER INDUCTOR
10UH
2.41A
20%
PRODUCT RANGE:DRQ SERIES
INDUCTANCE
PARALLEL:9.882¦H
RMS CURRENT
PARALLEL:2.41A
SATURATION CURRENT
PARALLEL:3.17A