- Part # TL6120DF300QG
- Category Pilot Devices
- Category Tactile Switch
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
TL6120DF300QG
(PRICE/EA) TACTILE SW
SPST
0.05A
12VDC
SOLDER
PRODUCT RANGE:TL6120 SERIES
ACTUATOR ORIENTATION:TOP ACTUATED
SWITCH MOUNTING:SURFACE MOUNT
ACTUATOR STYLE:ROUND BUTTON
ACTUATING FORCE:300GF
CONTACT RATING:50MA AT 12VDC
IP RATING:- ROHS COMPLIANT:
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
TL6120DF300QG
Specifications
- Part # TL6120DF300QG
- Category Pilot Devices
- Category Tactile Switch
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
TL6120DF300QG
(PRICE/EA) TACTILE SW
SPST
0.05A
12VDC
SOLDER
PRODUCT RANGE:TL6120 SERIES
SWITCH MOUNTING:SURFACE MOUNT
ACTUATOR STYLE:ROUND BUTTON
ACTUATING FORCE:300GF
CONTACT RATING:50MA AT 12VDC