- Part # INS-M30-B15NS-B3
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
INSM30B15NSB3
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR OPERATING PRINCIPLE: INDUCTIVE INSTALLATION TYPE: FLUSH SWITCHING DISTANCE: 15 MM SERVICE VOLTAGE: 10 … 30 V DC SWITCHING OUTPUT: NPN
200 MA
NO EVALUATION: DIGITAL DESIGN: THREAD CHARACTERISTICS: DOUBLE SWITCHING DISTANCE HOUS
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- DI-SORIC 213190
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/21/2026
INS-M30-B15NS-B3
Specifications
- Part # INS-M30-B15NS-B3
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
INSM30B15NSB3
200 MA