- Part # DCC-12-M-10-PSK-IBSL
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
DCC12M10PSKIBSL
200308
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR
OPERATING PRINCIPLE: INDUCTIVE INSTALLATION TYPE: NON-FLUSH
SWITCHING DISTANCE: 10MM
SERVICE VOLTAGE: 10 30V DC
SWITCHING OUTPUT: PNP
200MA
NO EVALUATION: DIGITAL DESIGN: THREAD CHARACTERISTICS: EXTREMELY HIG
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 4/21/2026
DCC-12-M-10-PSK-IBSL
Specifications
- Part # DCC-12-M-10-PSK-IBSL
- Category Sensors & Switches
- Category Inductive Sensor
- Weight 0.10 lbs
Product Information
Description:
DCC12M10PSKIBSL
200308
INDUCTIVE PROXIMITY SENSOR
SWITCHING DISTANCE: 10MM
SERVICE VOLTAGE: 10 30V DC
SWITCHING OUTPUT: PNP
200MA