- Part # SPB1520DR
- Category Motors/GearBox/Clutch
- Category Belts Industrial Transmission
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SPB1520DR
DRIVE RITE
INDUSTRIAL WEDGE V-BELT
FABRIC COVER: PET/COTTON
CR IMPREGNATED
TENSION CORDS: POLYESTER (PET)
COMPRESSION RUBBER: SBR/NR RUBBER BLEND
17MM X 14MM
DATUM LENGTH: 1520MM
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 11/26/2024
SPB1520DR
Specifications
- Part # SPB1520DR
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SPB1520DR
DRIVE RITE
INDUSTRIAL WEDGE V-BELT
FABRIC COVER: PET/COTTON
CR IMPREGNATED
TENSION CORDS: POLYESTER (PET)
17MM X 14MM
DATUM LENGTH: 1520MM