- Part # MSS41A24
- Category Sensors & Switches
- Category Reed/Hall-Effect/Magnetic Switch
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
MSS41A24
REED RELAY
SPST-NO
24VDC
2A
THD
COIL VOLTAGE VDC NOM:24V
COIL RESISTANCE:2.15KOHM
SWITCHING CURRENT MAX:2A
SWITCHING VOLTAGE MAX:500V
CONTACT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
MSS41A24
Specifications
- Part # MSS41A24
- Category Sensors & Switches
- Weight 3.00 lbs
Product Information
Description:
MSS41A24
REED RELAY
SPST-NO
24VDC
2A
THD
COIL VOLTAGE VDC NOM:24V
COIL RESISTANCE:2.15KOHM
SWITCHING CURRENT MAX:2A
SWITCHING VOLTAGE MAX:500V