- Part # DCMC752M400DF2E
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DCMC752M400DF2E
CAPACITOR
ALUMINUM ELECTROLYTIC
7500UF
400V
20%
DCMC SERIES
LIFETIME @ TEMPERATURE: 2000 HRS @ 85C
CHASSIS MOUNT
SCREW TERMINALS 76.20MM X 144.45MM
ROHS COMPLIANT
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 7/3/2024
DCMC752M400DF2E
Specifications
- Part # DCMC752M400DF2E
- Category Components
- Category Capacitor
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
DCMC752M400DF2E
CAPACITOR
ALUMINUM ELECTROLYTIC
7500UF
400V
20%
DCMC SERIES
CHASSIS MOUNT