- Part # PT101-0075-113-2140
- Category Sensors & Switches
- Category Voltage/Current Transducer
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PT10100751132140
CABLE-EXTENSION TRANDUCER
75" STROKE
10 OZ. STANDARD TENSION 3G MAX ACCELERATION
40OZ HIGH TENSION 12G MAX ACCELERATION
REAR EXIT
1000 OHM SENSING CIRCUIT
30 V AC/DC (2 W)
25-FT. INSTRUMENTATION CABLE
24 AWG SHIELDED
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 2/9/2026
PT101-0075-113-2140
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # PT101-0075-113-2140
- Category Sensors & Switches
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
PT10100751132140
CABLE-EXTENSION TRANDUCER
75" STROKE
REAR EXIT
1000 OHM SENSING CIRCUIT
30 V AC/DC (2 W)
25-FT. INSTRUMENTATION CABLE
24 AWG SHIELDED