- Part # SCI0100600
- Category Contactors & Starters
- Category Solid State Overload/Relay
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SCI0100600
SOLID STATE RELAY
4.5-32VDC
PANEL
CONTACT CONFIGURATION:-
LOAD CURRENT:100A
OPERATING VOLTAGE MAX:600VDC
RELAY MOUNTING:PANEL
RELAY TERMINALS:SCREW
SWITCHING MODE:-
OPERATING VOLTAGE MIN:0VDC
CONTROL VOLTAGE MIN:4.5VDC
ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/22/2025
SCI0100600
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # SCI0100600
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SCI0100600
SOLID STATE RELAY
4.5-32VDC
PANEL
CONTACT CONFIGURATION:-
LOAD CURRENT:100A
OPERATING VOLTAGE MAX:600VDC
RELAY MOUNTING:PANEL
RELAY TERMINALS:SCREW
SWITCHING MODE:-
OPERATING VOLTAGE MIN:0VDC
CONTROL VOLTAGE MIN:4.5VDC