- Part # RA2A48D25M
- Category Contactors & Starters
- Category Solid State Overload/Relay
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
RA2A48D25M
SSR 2 POLE ZS 480V 25A IND
2-POLE PANEL MOUNT SSR
ZERO-CROSS SWITCHING
DUAL CONTROL FOR INDUCTIVE LOADS
OPERATING VOLTAGE (UE): 42 - 530 VAC (1200 VP)
RATED CURRENT (IE): 25 AAC
CONTROL VOLTAGE (UC): 4.5 - 32 VDC
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 3/5/2026
RA2A48D25M
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # RA2A48D25M
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
RA2A48D25M
SSR 2 POLE ZS 480V 25A IND
2-POLE PANEL MOUNT SSR
ZERO-CROSS SWITCHING
RATED CURRENT (IE): 25 AAC