- Part # SRR4028-8R2Y
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SRR40288R2Y
POWER INDUCTOR
8.2UH
SHIELDED
1.25A
INDUCTANCE:8.2ΜH
RMS CURRENT (IRMS):1.25A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SHIELDED
SATURATION CURRENT (ISAT):1.05A
PRODUCT RANGE:SRR4028 SERIES
INDUCTOR CASE / PACKAGE:-
DC RESISTANCE MAX:0.1OHM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/23/2025
SRR4028-8R2Y
Specifications
- Part # SRR4028-8R2Y
- Category Components
- Category Inductor/Choke/Coil
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
SRR40288R2Y
POWER INDUCTOR
8.2UH
SHIELDED
1.25A
INDUCTANCE:8.2ΜH
RMS CURRENT (IRMS):1.25A
INDUCTOR CONSTRUCTION:SHIELDED
PRODUCT RANGE:SRR4028 SERIES
INDUCTOR CASE / PACKAGE:-