- Part # MF-R135-0-99
- Category Panel Accessories
- Category Fuse
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MFR135099
FUSE
PTC RESET
30V
1.35A
RADIAL
PRODUCT RANGE:MF-R SERIES
VOLTAGE RATING:30VDC
HOLDING CURRENT:1.35A
TRIPPING CURRENT:2.7A
TIME TO TRIP:7.3S
FUSE SHAPE:ROUND
CURRENT RATING MAX:40A
LEAD SPACING:5.1MM
DIAMETER:8.9MM ROHS COMPLIANT: YES
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 10/23/2025
MF-R135-0-99
Specifications
- Part # MF-R135-0-99
- Category Panel Accessories
- Category Fuse
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
MFR135099
FUSE
PTC RESET
30V
1.35A
RADIAL
PRODUCT RANGE:MF-R SERIES
VOLTAGE RATING:30VDC
HOLDING CURRENT:1.35A
TRIPPING CURRENT:2.7A
TIME TO TRIP:7.3S
FUSE SHAPE:ROUND
CURRENT RATING MAX:40A
LEAD SPACING:5.1MM