- Part # PSN24-960-3
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 5.05 lbs
Product Information
Description:
PSN249603
RHINO PRO PSN SERIES SWITCHING POWER SUPPLY
24 VDC @ 40A/960W (ADJUSTABLE)
480 VAC NOMINAL INPUT
3-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT
SCREW TERMINALS.
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Also Known As
Alternate Part No:
- AUTOMATION DIRECT PSN24-960-3
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
PSN24-960-3
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # PSN24-960-3
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 5.05 lbs
Product Information
Description:
PSN249603
24 VDC @ 40A/960W (ADJUSTABLE)
480 VAC NOMINAL INPUT
3-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT