- Part # PSB48-240S
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.36 lbs
Product Information
Description:
PSB48240S
RHINO SELECT PSB SERIES SWITCHING POWER SUPPLY
48 VDC @ 5A/240W (ADJUSTABLE)
120/240 VAC OR 120-375 VDC NOMINAL INPUT
1-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT
REMOVABLE SCREW TERMINAL
HAZARDOUS LOCATION RATED.
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
PSB48-240S
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # PSB48-240S
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.36 lbs
Product Information
Description:
PSB48240S
48 VDC @ 5A/240W (ADJUSTABLE)
1-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT