- Part # PSB24-240
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.35 lbs
Product Information
Description:
PSB24240
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
SWITCHING POWER SUPPLY
PSB SERIES
24 VDC @ 10A/240W (ADJUSTABLE)
120/240 VAC OR 120-375 VDC NOMINAL INPUT
1-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT
SCREW TERMINALS
(SUGGESTED REPLACEMENT: PSB24-240S)
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/29/2026
PSB24-240
Specifications
- Part # PSB24-240
- Category Power Supplies
- Category Power Supply
- Weight 2.35 lbs
Product Information
Description:
PSB24240
DISCONTINUED BY MANUFACTURER
SWITCHING POWER SUPPLY
PSB SERIES
24 VDC @ 10A/240W (ADJUSTABLE)
1-PHASE
ENCLOSED
ALUMINUM HOUSING
35MM DIN RAIL MOUNT