- Part # GCX1221-24
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 0.26 lbs
Product Information
Description:
GCX122124
AUTOMATIONDIRECT PUSHBUTTON
IP65
22MM
MOMENTARY
INCANDESCENT ILLUMINATED
(1) N.C. CONTACT(S)
METAL BASE
METAL BEZEL
OPERATOR: RED
MUSHROOM
40MM
ROUND
PLASTIC
24 VAC/VDC
FULL VOLTAGE.
ID
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
GCX1221-24
Specifications
- Part # GCX1221-24
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 0.26 lbs
Product Information
Description:
GCX122124
AUTOMATIONDIRECT PUSHBUTTON
IP65
22MM
MOMENTARY
INCANDESCENT ILLUMINATED
(1) N.C. CONTACT(S)
METAL BASE
METAL BEZEL
OPERATOR: RED
MUSHROOM
40MM
ROUND
PLASTIC
24 VAC/VDC