- Part # GMCBU-1D-20
- Category Circuit Breaker
- Category Molded Case Circuit Breaker
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
GMCBU1D20
GLADIATOR MINIATURE CIRCUIT BREAKER
20A
277 VAC/60 VDC
1-POLE
D CURVE
THERMAL MAGNETIC
10KA @ 277 VAC INTERRUPTING RATING
35MM DIN RAIL MOUNT.
FACTORY WARRANTY MAY NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
GMCBU-1D-20
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # GMCBU-1D-20
- Category Circuit Breaker
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
GMCBU1D20
20A
277 VAC/60 VDC
1-POLE
D CURVE
THERMAL MAGNETIC
35MM DIN RAIL MOUNT.