- Part # GMCB-1C-10
- Category Circuit Breaker
- Category Din Rail Mount Circuit Breaker
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
GMCB1C10
GLADIATOR MINIATURE SUPPLEMENTARY PROTECTOR
10A
277 VAC/60 VDC
1-POLE
C CURVE
THERMAL MAGNETIC
6KA @ 277 VAC INTERRUPTING RATING
35MM DIN RAIL MOUNT.
Last Value Update: 12/8/2025
GMCB-1C-10
Specifications
- Part # GMCB-1C-10
- Category Circuit Breaker
- Weight 1.00 lbs
Product Information
Description:
GMCB1C10
10A
277 VAC/60 VDC
1-POLE
C CURVE
THERMAL MAGNETIC
35MM DIN RAIL MOUNT.