- Part # GCX1216-24L
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
GCX121624L
AUTOMATIONDIRECT PUSHBUTTON
IP65
22MM
MOMENTARY
LED ILLUMINATED
(1) N.O. CONTACT(S)
METAL BASE
METAL BEZEL
OPERATOR: WHITE
EXTENDED
30MM
ROUND
PLASTIC
24 VAC/VDC
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 12/8/2025
GCX1216-24L
Specifications
- Part # GCX1216-24L
- Category Pilot Devices
- Category Pushbutton
- Weight 0.00 lbs
Product Information
Description:
GCX121624L
AUTOMATIONDIRECT PUSHBUTTON
IP65
22MM
MOMENTARY
LED ILLUMINATED
(1) N.O. CONTACT(S)
METAL BASE
METAL BEZEL
OPERATOR: WHITE
EXTENDED
30MM
ROUND
PLASTIC
24 VAC/VDC