- Part # 153H-C25FBD-41-1-4R
- Category Controls & Indicators
- Category Power Controller
- Weight 12.00 lbs
Product Information
Description:
153HC25FBD4114R
MOTOR CONTROL
ENCLOSED
WITH CIRCUIT BREAKER
25 A
480V AC
50/60 HZ
3 PHASE
10 HP
ENCLOSED MOTOR CONTROLLER
120V AC
IP65/NEMA 4 ENCLOSURE
START-STOP PUSH-BUTTON
RUN RED PILOT LIGHT
FACTORY WARRANTY DOES NOT APPLY. RADWELL 2-YEAR WARRANTY INCLUDED
Prop65 View Prop65 Warning
Last Value Update: 1/19/2022
153H-C25FBD-41-1-4R
2-Year Radwell Warranty
Change Location
Specifications
- Part # 153H-C25FBD-41-1-4R
- Category Power Controller
- Weight 12.00 lbs
Product Information
Description:
153HC25FBD4114R
MOTOR CONTROL
ENCLOSED
WITH CIRCUIT BREAKER
25 A
480V AC
50/60 HZ
3 PHASE
10 HP
ENCLOSED MOTOR CONTROLLER
120V AC